Jak było naprawdę, opowiada dr Kamil Kijek, historyk i socjolog, kurator wystawy „1945. Nie koniec, nie początek”, opowiadającej o powojennych losach polskich Żydów.
Rok zakończenia wojny był dla polskich Żydów rokiem trudnych wyborów. Opowiada o nich otwarta właśnie w Muzeum Polin wystawa „1945. Nie koniec, nie początek”.
Nowa wystawa w Muzeum Polin i nowa książka o 1945 r. napisana przez Annę Bikont uderzają w jeden z najczulszych punktów naszej historii, opowiadają o Polsce wyzwolonej, ale nie tej wymarzonej. Tym tekstem „Polityka” rozpoczyna nowy cotygodniowy cykl.
Laureatami nagrody Polin 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z Fundacji „Pamięć Treblinki”. Nagrodę specjalną otrzymała Fundacja Borussia. A przyznaną pierwszy raz Nagrodę Specjalną w kategorii kultura i media ks. Adam Boniecki.
Przedwojenny Opatów, a w zasadzie sztetl Apt, w obrazach Kirszenblata nie ocieka patosem ani lukrem, podglądamy raczej codzienne życie żydowskiego miasteczka, gdzie spotkać można było nosiwodę i bajglarkę, ale też... prostytutki.
Z okazji swojego 40-lecia, Ośrodek Karta wraz z ambasadą Stanów Zjednoczonych organizuje w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” Dzień Amerykański.
Kiedy zawaliły się domy, znalazły się pod ziemią i czekały na odkrycie. Przedmioty, których używali ludzie w warszawskim getcie, można zobaczyć na wystawie „Tu Muranów” w Polin.
Polin ma nowego dyrektora, ale nie wiadomo, czy decyzja ministra Glińskiego o powołaniu Zygmunta Stępińskiego, dotychczas zastępcy i współpracownika prof. Stoli, skutecznie wygasi napięcie między resortem a muzeum.
Założyciele Polin zaproponowali resortowi kultury rozwiązanie, które pozwala wszystkim wyjść z twarzą z tego sporu, niebezpiecznego i destrukcyjnego dla muzeum i wizerunku naszego kraju.
Marian Turski – kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla – jest jednym z najważniejszych żyjących strażników pamięci i nauki płynącej z historii Holokaustu.